Звʼязатися
Анатолій Бондаренко, мер Черкас, збагачується на тендерах та міських землях
08.09.2024

Всіх своїх прилаштував. Як Анатолій Бондаренко, мер Черкас, збагачується на тендерах та міських землях

Міський голова Черкас Анатолій Бондаренко по праву може вважатись найуспішнішим українським мером. Але не в розбудові міста, а у кількості привласнених собі міських земель, зароблених грошей на тендерах та прилаштованих на посади у мерії друзів, водіїв та садівників. Байдужих до цієї історії буде мало, бо за майже 10 років грабунку обласного центру Бондаренко залишився майже без уваги правоохоронних органів. Справжній успіх, ніяк інакше. 

Скільки заробили Анатолій Бондаренко з дружиною Валерією за роки його перебування на посаді мера Черкас

Анатолій Бондаренко був обраний Черкаським міським головою у листопаді 2015 року. Уроджененець селища Лисянка Черкаської області, Бондаренко починав свою кар’єру у 90-их роках товарознавцем у Лисянській будівельно-торговельній базі «Будматеріали», потім працював у Лисянському районному будинку культури. 

На початку 2000-их майбутній мер Черкас пішов у політику: з 2002 по 2005 роки він був головою сільради свого села Лисянка, з 2005 по 2006 роки — головою Лисянської районної адміністрації. Свій шлях держслужбовця він одразу почав з махінацій: влаштовуючись на посаду, він надав фальшивий диплом про вищу освіту. Через це у 2006 році його звільнили з посади голови РДА «у зв’язку з виявленням його невідповідності займаній посаді внаслідок недостатньої кваліфікації».

Але знайшлась партія, яка не погребувала взяти у свої ряди чиновника з таким бекграундом. З березня 2010 року Анатолій Бондаренко очолював Черкаську обласну організацію партії Юлії Тимошенко «Батьківщина», у 2014-2015 роках він працював помічником-консультантом народного депутата України від цієї політичної сили Олексія Рябчина, що був замараний у гречкосійстві. Ну а восени 2015 року жителі Черкас обрали  БЮТівця Бондаренка своїм міським головою, який переобрався вдруге у 2020 році — але вже від партії «За Майбутнє» олігарха Ігоря Коломойського.

З тих пір життя колишнього партійного працівника та невдалого голови райдержадміністрації з кожним роком лише покращувалось: доступ до ресурсів та бюджету міста зробив Анатолія Бондаренка та його родину місцевими латифундистами та багатіями. Якщо у 2015 році доходи мера Черкас та його дружини Валерії Бондаренко, становив лише 30,5 тисяч доларів, і в родини не було жодних грошових заощаджень, то за результатами 2023 року доходи Анатолія Бондаренка та його дружини вже склали 491 тисячу доларів США, а грошові заощадження сягнули відмітки у 318 тисяч доларів. Загалом за роки мерства родина Бондаренків тільки офіційно заробила 1,33 млн доларів США. 

Зарплата мера Черкас становить 120 тисяч грн на місяць, тобто в середньому 3 тисячі доларів. Основний офіційний прибуток за останні роки родина отримує від підприємницької діяльності Валерії Бондаренко, доходи якої суттєво ростуть кожного року. Якщо в 2021 році вона заробила 73 тисячі доларів, то у 2022-ому — в 2 рази більше, 135 тисяч доларів, а в 2023-ому — 149 тисяч 600 доларів. 

Черкаський міський голова Анатолій Бондаренко з дружиною Валерією Бондаренко дають інтерв’ю ведучій програми «Світське життя» Катерині Осадчій
Мер Черкас Анатолій Бондаренко з дружиною Валерією. Скріншот з відео 1+1

Валерія Бондаренко є співзасновницею з часткою у 50% у ТОВ «Преміум Якість», що займається переробленням молока, масла та сиру, а також з часткою у 20% у ТОВ «Групінвест Черкаси», основним видом діяльності якого є надання в оренду й експлуатацію власного чи орендованого нерухомого майна. Також Валерія Бондаренко з 2012 року є фізичною-особою підприємцем, що займається роздрібною торгівлею в неспеціалізованих магазинах продуктами харчування, напоями та тютюновими виробами.

Дружина мера Черкас є депутаткою Черкаської обласної раді від партії «За майбутнє», займає посаду голови постійної комісії з питань екології, використання природних ресурсів та ліквідації наслідків надзвичайних ситуацій.

Маєток мера Черкас Анатолія Бондаренка: три будинки на березі Дніпра на майже гектарі землі

У вересні 2022 року, у розпал повномасштабного вторгнення рф в Україну, мер Черкас розпочав масштабне будівництво маєтку у селі Сокирна під Черкасами — в мальовничому місці у лісі на березі Дніпра. Маєток складається з трьох будинків — основного площею аж 563,8 квадратних метрів, комплексу для відпочинку з басейном розміром у 150 квадратних метрів та будинку для охорони в 54,2 квадрати. Тобто заголом — майже 770 квадратних метрів нерухомості. 

Фото, на якому зображений маєток Черкаського міського голови Анатолія Бондаренка у селі Сокирна
Основний будинок маєтку мера Черкас Анатолія Бондаренка на березі Дніпра на етапі будівництва. Фото: сайт «18000»

Все це будується одразу на 9 земельних ділянках, що належать подружжю Бондаренків, загальною площею майже гектар. Сім з них Валерія Бондаренко придбала у 2021 році офіційно на загальну суму всього в 10 тисяч 195 доларів, ще дві з них Анатолій Бондаренко купив за якісь 2477 доларів. Тобто загалом на гектар землі на узбережжі Дніпра Анатолій та Валерія Бондаренко витратили, згідно їх декларацій, всього 11 411 доларів. Хоча земля  тут через свою престижність та близькість до води коштує в середньому від 3,5 тисяч доларів за сотку — тобто за ринковою вартістю вони б мали витрати за свій гектар не менше 350 тисяч доларів, але ніяк не суму, в 30 разів меншу. 

Що стосується самого маєтку на цих землях, то, за оцінками черкаських рієлторів, мінімальна вартість такого будівництва має коштувати 1000 доларів США за квадратний метр. Тобто загалом за мінімальними оцінками маєток Бондаренків мав би обійтись їм в 770 тисяч доларів. Це лише «коробка» з комунікаціями без меблів, обладнання та побутової  техніки. Ще — басейн. Тобто житло мера Черкас та його дружини може «потягнути» на весь мільйон доларів США.

Якою б заможною не була родина Бондаренків сьогодні, але, як ми вже зазначали вище, всього за останні 9 років вони заробили офіційно 1,3 млн доларів, тобто на свій маєток з трьох будинків на березі Дніпра вони мали б віддати майже всі свої гроші. Але ж, згідно з деклараціями, мер Черкас з дружиною регулярно відкладають грошові заощадження, окрім цього постійно купують земельні ділянки, автомобілі і так далі. Тобто мають бути й інші прибутки. Неофіційні. 

Де Анатолій Бондаренко взяв гроші на розкішний маєток під Черкасами?

Те, що вони точно є, підтверджує два цікавих факти. У своїх деклараціях Анатолій Бондаренко суттєво занизив площу маєтку з 770 метрів до 429-ти. Вочевидь, аби і знизити і офіційні витрати на нього, які заявлені ним на рівні лише 160 тисяч доларів США, тобто в 5 разів нижче мінімальної реальної вартості будівництва. Навіть не спеціаліст з ринку нерухомості зрозуміє, що за 160 тисяч доларів неможливо побудувати три будинки з нуля. 

По-друге. Пояснюючи журналістам місцевого видання «18000», звідки гроші на будівництво розкішного маєтку, Анатолій Бондаренко відповів наступне: «У цьому році продав майна близько, якщо в гривнях взяти, на 15-18 млн грн. Влаштовує така відповідь?», – відрізав тоді мер Черкас і став тікати від репортера. Цікаво, що Валерія Бондаренко висловила зовсім іншу версію походження коштів на «велике будівництво», заявивши, що це гроші нібито з її бізнесу. 

Але зараз не про це. В останніх деклараціях Бондаренка дійсно зазначені суттєві прибутки від продажу рухомого та нерухомого майна. Давайте ближче придивимось до цих угод купівлі-продажу. У 2023 році міський голова продав свій будинок площею 178,6 квадратних метрів у своєму рідному селі Лисянка Рустамяну Македону Самвеловичу за 150 тисяч доларів США. Ринкова ж ціна такого будинку в цьому віддаленному селі сягає 41 тисячі доларів, тобто мер Черкас «впарив» покупцю будинок по ціні в 3,5 разів вищій за ринкову, а той переплатив йому більше 100 тисяч доларів. 

Але є одне але. Македон Рустамян — зовсім не звичайний покупець з вулиці. Він — підприємець, який міцно «сидить» на міських та державних тендерах у Черкасах. Згідно даних порталу Spending.gov.ua, 2017-2018 роках, коли Анатолій Бондаренко вже був міським головою, Рустамян без застосування тендерних процедур всього за кілька днів після реєстрації свого ФОП отримав з міського бюджету близько 6 млн грн за ремонт вулиць міста.

А в березні 2023 року, власне тоді, коли Рустамян придбав будинок мера Черкас, він зареєстрував ТОВ «Євродороги», яке вже восени 2023 року стало єдиним учасником і переможцем у торгах Служби місцевих автомобільних доріг у Черкаській області на суму 16,9 млн грн. Як тут не зазначити, що покупка будинку за ціною у 3,5 рази вище ринкової ну дуже схожа на «відкат» підрядника за перемогу у неконкурентному тендері? 

Про те, що це — далеко не випадок, і що Македон Рустамян — дійсно не випадкова  в цьому плані людина, говорить той факт, що це вже не перша купівля ним майна у родини мера Черкас за завищеними цінами. Ще у жовтні 2019 року році Рустамян придбав у рідного брата міського голови Миколи Бондаренка, який на той час був заступником селищного голови Лисянки, автомобіль Mercedes-Benz S500 2010 року за 1,34 млн грн. Середня ціна на вторинному ринку такого автомобіля — близько 700 тисяч гривень, тобто в 2 рази менше. А згідно його декларації, Микола Бондаренко придбав цю машину у 2018 році всього за 151 тисячу гривень, що взагалі у 9 разів менше за суму продажу машини Рустамяну. Таким чином гроші, що Рустамян переплачує на покупках майна родини Бондаренків більш ніж вірогідно можуть бути тим самим неофіційним доходом мера Черкас у вигляді «відкатів» з тендерів. 

Ще одною ознакою легалізації незаконних коштів мера Черкас є грошові подарунки, які він отримує від своїх родичів. Так, у 2023 році Анатолій Бондаренко отримав 49 тисяч доларів у якості подарунку від свого 72-річного тестя Олександра Майстровича, який не має жодних часток у бізнесі, і, вірогідно, є звичайним пенсіонером без зрозумілих джерел для таких прибутків і подарунків. 

Як мер Черкас Анатолій Бондаренко роздає багатомільйонні тендери своїм фаворитам

Але якби ж то історія з Македоном Рустамяном була єдиною, що вказує на збагачення мера Черкас на міських тендерах. Їх — дуже багато. Лише тільки на основі оброблених даних у ЗМІ за роки, поки Анатолій Бондаренко є міським головою Черкас, ми нарахували більше 40 сумнівних тендерів на загальну суму у 6,3 млрд грн (177 млн доларів), що мають ознаки  збагачення на них. 

Явно непогано заробляє міська влада Черкас на харчуванні дітей в школах та дитячих садках. Як тільки Анатолій Бондаренко став міським головою, з 2016 року єдиним постачальником послуг харчування дітей в місті стало ТОВ «Каштан-плюс». Чиновники міськради «завели» його по такій схемі: фірма подала найдешевшу заявку серед інших учасників (де по розрахунку фірми сік коштував 3 грн за літр, сардельки 10 грн за кілограм і так далі), завдяки чому виграла тендер на забезпечення школярів їжею аж на 4 роки — до кінця першої мерської каденції Бондаренка. Але потім додатковими угодами міськрада та «Каштан-плюс» підвищували ціни на продукти до вище ринкових.

З тих пір Черкаська міська рада уклала до двох сотень угод з цим підприємством, зробивши його по суті монополістом на ринку харчування дітей в місті. Одна з останніх угод, яку ТОВ «Каштан-плюс» отримало у неконкурентних торгах, — це угода на постачання курячого філе для дитсадків на 38,78 млн грн, яка стала найдорожчою угодою в усій країні з ціною на цей продукт у 220 гривень за кілограм. 

Фірма «Колтех-Транс» соратника мера Черкас Сергія Колесніченка отримує сотні мільйонів гривень з бюджету Черкас

Ще однією улюбленою черкаською міською владою фірмою є ТОВ «Колтех-Транс» Сергія Колесниченка, соратника Анатолія Бондаренка по партії «За майбутнє». Його підприємство регулярно кожного року отримує підряди міської ради на укладання тротуарної плитки, яка вже через пару місяців починає розвалюватись. Так, наприклад, було з укладеною плиткою на бульварі Шевченка в 2016 році. Халтурною виявилась плитка, укладена на набережній Митниці у 2017 році. Як виявили тоді правоохоронці, підрядник за документами обіцяв використати одну плитку виробництва заводу «Деметра», а по факту на вулицях опинилась зовсім інша плитка виробництва ПП «Райагробудсервіс» — більш дешева та з менш якісного бетону. 

Однак, кримінальні провадження з цього приводу не зупинили Черкаську міську раду та її очільника Анатолія Бондаренка. У 2019 році реконструювати площу 700-річчя вони обрали знову ТОВ «Колтех-Транс», якому віддали майже 5 мільйонів гривень. Ціна одного квадратного метра вийшла на рівні 833 гривень — це була найвища з запропонованих іншими учасниками торгів цін, але міська рада все одно обрала переможцем свого «улюбленого» халтурного виконавця робіт, таким чином переплативши на цій угоді півмільйона гривень. 

Причина дуже проста: за даними місцевих ЗМІ, після того, як Анатолій Бондаренко став мером Черкас, Олександр Карпенко, бізнес-партнер його однопартійця, голови фракції партії «Батьківщина» в міськраді Романа Дісканта (що є бізнес-партнером дружини мера Валерії Бондаренко по ТОВ «Групінвест Черкаси», де вони разом є співзасновниками), заснував плиточну фабрику «С-ПЛИТТ», бракованою плиткою з якого і почали, за даними слідства, укладати вулиці Черкас. Улюблений міською радою підрядник «Колтех-Транс» за допомогою ряду фіктивних підприємств, завищував обсяги виконаних ремонтних робіт і цін на будівельні матеріали, йдеться в ухвалі Соснівського районного суду Черкас. 

«Я спеціально підходив до робітників увечері, що кладуть цю плитку і питав, чому вона так незграбно укладена. Люди прямо кажуть, що плитка із заводу мера і уся крива, тобто різного розміру і вони просто не можуть укласти її рівно», – заявляв депутат Черкаської міської ради Олександр Згіблов. 

На сьогоднішній день ТОВ «Колтех-Транс» з серпня 2023 року знаходиться в «чорному списку» Антимонопольного комитету України як підприємство, що використовує антиконкурентні узгоджені дії при участі у тендерах. Але це не заважає Черкаській міській раді продовжувати віддавати їй підряди на сотні мільйонів гривень. Якщо в 2023 році це підприємство на тендерах у Черкасах наторгувало лише 22 млн грн, то за неповний 2024 рік ця сума, за даними Opendatabot, сягнула вже майже 349 млн грн. Серед них — підряди на поточний ремонт доріг у Черкасах на 76 млн грн, а також на ремонт тротуару на вулиці Смілянській на 5,5 млн грн. 

Останній тендер на 86,4 млн грн ТОВ «Колтех-Транс» вийграло у Департаменту дорожньо-транспортної інфраструктури та екології Черкаської міської ради на капітальний ремонт вулиці Героїв Холодного Яру. 

Скрін-шот порталу Opendatabot, що демонструє, хто найчастіше віддає державні підряди ТОВ «Колтех-Транс»
Примітно, що серед 10-ти основних замовників послуг ТОВ «Колтех-Транс» майже всі — зі структури Черкаської міської ради, а один — виконавчий комітет Лисянської селищної ради, звідки родом мер Черкас Анатолій Бондаренко та де працював заступником селищного голови його брат Микола Бондаренко

Крім того, мер Черкас «завів» підприємство «Колтех-Транс» свого соратника по партії і на підряди міського КП «Черкаське експлуатаційне лінійне управління автомобільних шляхів» по прибиранню снігу взимку. Більше того, справи у фірми йдуть так гарно, що вона вже почала займатись і ремонтами будівель. Знову ж таки по спрощеній процедурі без конкурентних торгів Черкаська міська рада виконавцем робіт по капітальному ремонту притулку для переселенців на вулиці Кобзарській у серпні 2022 року обрала те ж саме ТОВ «Колтех-Транс». Сума угоди на старті була 18,17 млн грн, але потім міськрада уклала додаткову угоду, підвищівши вартість робіт ще на 6,3 млн грн. При цьому Сергій Колесніченко зірвав всі терміни виконання робіт — замість грудня 2022 року роботи були завершені лише влітку 2023 року.  

Черкаській міський голова Анатолій Бондаренко тисне руку своєму соратнику по партії «За майбутнє» Сергію Колесніченко, власнику ТОВ «Колтех-Транс»
Мер Черкас Анатолій Бондаренко (праворуч) віддає своєму соратнику Сергію Колесніченко (ліворуч) майже всі «найжирніші» підряди у місті на сотні мільйонів гривень

Ще один фаворит Черкаської міськради при виконанні ремонту доріг — приватне підприємство «Дорстрой». За роки перебування Анатолія Бондаренка на посаді мера Черкас це підприємство отримало від департаментів та управлінь міськради більше півмільярду гривень за ремонт доріг в місті.

«Своїм» людям підлеглі мера Черкас віддають також багатомільйонні підряди і на озеленення міста. Багато років висадкою дерев та квітів, а також доглядом за зеленими насадженнями в місті займається подружжя Ткаченків, що володіє фірмою «Сад мрій». Влітку 2022 року мер Черкас працевлаштував Сергія Ткаченка заступником директора комунального підприємства «Дирекція парків». Тепер тендери цього КП на озеленення міста регулярно виграє або ФОП Марина Ткаченко, дружина заступника директора «Дирекції парків», або ФОП Роман Комлик, що працював у їхньому підприємстві «Сад мрій». Грубо кажучи, самі в себе замовляють послуги, освоюючи при цьому десятки мільйонів гривень з бюджету кожного року.

Друзі мера Черкас: як Анатолій Бондаренко прилаштовує «своїх» людей в міськраду

Але не тільки багатомільйонні тендери мер Черкас віддає своїм людям. Своїм людям він також роздає посади в структурних підрозділах Черкаської міськради. Вочевидь, аби  всюди були вірні чиновники, що забезпечують тишу і виконання потрібних рішень при засвоюванні бюджетних коштів. 

Почнімо з Григорія Заїчко, якого Анатолій Бондаренко призначив директором КП «Черкаське експлуатаційне лінійне Управління автомобільних шляхів». Григорій Заїчко — односельчанин мера Черкас, також виходець з смт Лисянка. Вони — давні товариші, про що сам Бондаренко публічно не заперечує. Особистий мобільний номер Григорія Заїчко у додатку Getcontact асоційований з рядом підписів, серед яких «Гриша Мер Друг», «Гриша Помощник Мера Черкас», «Гриша Бондаренко» і так далі. 

Ще до призначення керівником КП у 2019 році Григорій Заїчко давав меру Черкас у безкоштовне користування своє авто MERCEDES-BENZ S 350 CDI 2015 року випуску вартістю близько 70 тисяч доларів. Враховуючи те, як міська рада Черкас люб’язно в той час віддавала тендери на утримання житлових будинків та виконання ремонтних робіт його ТОВ «Промбуд-Індустрія», виглядає як «не хабар, а подяка». 

«Промбуд-Індустрія» було засноване у 2016 році, як раз тоді, коли Анатолій Бондаренко став міським головою Черкас. Підприємство займається монтажем водопровідних мереж, систем опалення та кондиціонування. Буквально одразу після заснування воно отримало підряд на технічне обслуговування систем водопостачання та на послуги з прибирання міжбудинкових територій Соснівської служби утримання будинків на суму 4,3 млн грн. 

У 2018 році компанія друга мера Бондаренка знову надавала послуги з прибирання прибудинкових територій житлових будинків для КП «Соснівська служба утримання будинків» Черкаської міської ради на суму 7 930 572 грн. Загалом за перші роки мерства Бондаренка новостворена компанія його друга Григорія Заїчка отримала від структурних підрозділів Черкаської міськради 71 тендер на загальну суму у 42 млн 726 тисяч 777 грн. Майже всі окрім одного тендери, які колись вигравало ТОВ «Промбуд-Індустрія», воно отримувало від підлеглих мера Черкас Анатолія Бондаренка. Тобто компанія була спеціально створена під відпрацювання бюджетних коштівна тендерах. Історія про те, як два друга розіграли десятки мільйонів бюджетних коштів: один — замовник, другий — виконавець. 

Дружба Бондаренка та Заїчка так сильно зміцнилась на тендерах, що в 2022 році Анатолій Бондаренко вирішив дати другу можливість заробляти вже з іншої сторони — зі сторони замовника, призначивши його спочатку заступником директора КП «Челуаш», а потім через півроку без конкурсу — власне директором. Коли Заїчко заповнив свою першу декларацію, стало зрозуміло: відпрацювання на міських тендерах для нього пройшли успішно. Дві земельні ділянки в елітному садовому товаристві в селі Підгірці під Києвом, будинок площею 180 квадратних метрів, куплений у 2019 році, грошові заощадження в 2 млн грн, 300 тисяч доларів та 40 тисяч євро. Така заможна людина — і в якесь комунальне підприємство на зарплату заступника директора у 14 тисяч грн на місяць. Виглядає дивно, чи не так?

Але мер Черкас не залишив друга у злиднях і, призначивши його директором підприємства, встановив Григорію Заїчко зарплату на 600% вищу, ніж в нього була як в заступника — у розмірі 100 тисяч грн на місяць. Але ж і ця зарплата навряд чи цікавила людину з грошовими активами у 16 млн у гривневому еквіваленті. Скоріше за все його більше цікавив суттєвий бюджет комунального підприємства, який можна засвоювати вже з позиції замовника, що Заїчко і почав робити, закуповуючи сіль для посипання доріг по завищеним цінам у 9252 грн за тонну чи техніку у компанії «Альфатекс» одіозного депутата Полтавської обласної ради, пов’язаного з російським бізнесом. Тільки за перший рік перебування на посаді директора КП «Челуаш» Григорій Заїчко «заробив» сім судових справ щодо не вжиття заходів по забезпеченню безпеки дорожнього руху та належної якості дорожнього покриття. 

Водії та садовник мера Черкас отримали посади в міськраді без конкурсу

Отримав посаду заступника начальника відділу фізичної культури та спорту в Департаменті освіти та гуманітарної політики Черкаської міської ради і водій мера Черкас Сергій Кривошея. Згідно даних додатку Getcontact, його особистий мобільний номер телефону підписаний в телефонних книжках абонентів як «Водила Бондаренка», «Сергей Водитель Валерии Бондаренко» та «Сергей Кривошея Гбо Бондаренко». 

Ще у 2019 році, будучи водієм мера, не маючи жодного досвіду на держслужбі, Сергій Кривошея одразу отримав посаду заступника начальника архівного відділу Департаменту управління справами та юридичного забезпечення Черкаської міської ради. Красива історія, правда? Водій став керівником юристів міськради. Навіщо Анатолію Бондаренку там, а потім у відділі фізичної культури і спорту, був необхідний Сергій Кривошея — питання відкрите. Але аналіз декларацій водія мера Черкас, що так швидко піднявся по кар’єрних сходах, демонструє, що Кривошея у якості службовця міськради став так само швидко і збагачуватись. Якщо в 2018 році в нього було лише 50 тисяч гривень заощаджень, то у сьогодні його капітал вже становить 140 тисяч грн та 25 тисяч доларів США. 

Ще один водій мера Черкас, а також його сусід Анатолій Цвітковський теж не залишився без посади в міськраді. Цвітковський та Анатолій Бондаренко — давні товариші, про що свідчать їхні спільні фотографії, зроблені на весіллі Цвітковського. Одне з фото зроблено на фоні авто Lexus LX570, зареєстроване на мати мера Черкас Бондаренко Олену Купріянівну, приблизною вартістю 50 000 доларів США.

Мер Черкас Анатолій Бондаренко стоїть поруч зі своїм водієм Анатолієм Цвітковським та його нареченою Владиславою на фоні автомобіля Lexus матері міського голови
Міський голова Черкас Анатолій Бондаренко на весіллі свого водія та товариша Анатолія Цвітковського. Фото: vk.ru 

Влітку 2018 року Бондаренко призначив свого водія на посаду головного спеціаліста управління державного архітектурно-будівельного контролю, а вже з 2018 року й по сьогодні Цвітковський обіймає посаду начальника господарського відділу Департаменту економіки та розвитку Черкаської міської ради. В 2018 році Цвітковський взяв у Бондаренків дві машини у безоплатне користування: LEXUS RX350 2011 року випуску приблизною вартістю у 25 тисяч доларів, власниця — дружина мера Валерія Бондаренко, друге — вже вище згадане авто LEXUS LX570 2012 року випуску, зареєстроване на мати мера Олену Бондаренко. Тобто Цвітковський — явно наближена до родини мера людина. 

Робота у міській раді принесла Цвітковському квартиру площею 72,4 квадратні метри в новобудові з видом на Дніпро, вартість якої на сьогоднішній день може сягати 3 млн грн, та автомобіль KIA SPORTAGE 2016 року випуску, приблизна ціна якого на сьогодні становить майже 18 тисяч доларів. 

Вірогідно, що у господарський відділ Анатолій Бондаренко направив свого товариша «правильно» здійснювати закупівлі, бо за час його роботи він вже встиг заробити судове рішення стосовно тендеру на послуги прибирання. Цвітковський, будучи головою тендерного комітету, не відхилив тендерну пропозицію ФОП, яка не відповідала вимогам тендерної документації. Окрім того, в тендері, оголошеному Департаментом економіки та розвитку Черкаської міської ради на суму 1,07 млн грн, було також виявлено, що Анатолій Цвітковський в порушення діючого законодавства обрав переможцем тендерної закупівлі ФОП Щербак С.М.

Дружина Цвітковського Владислава — також чиновниця міськради, вона є заступник ом начальника управління в Центрі надання адміністративних послуг. А от його батько Михайло отримує трохи інший зиск від дружби його сина з міським головою. Цвітковський Михайло Віталійович побудував торговельний кіоск без дозвільних документів в самому центрі міста неподалік будівлі міськради. Замість того, аби його знести, у 2023 році депутати запропонували надати Михайлу в оренду без конкурсу земельну ділянку під цим кіоском. Своя ж людина. 

Але не водіями єдиними. Прилаштував на посаду заступника начальника Управління інспектування Черкаської міської ради Анатолій Бондаренко і свого садовника та односельчанина Руслана Лементара. Як у випадку с водієм, без жодного досвіду на державній службі — одразу на посаду заступника начальника управління. 

Чому ми впевнені, що Руслан Лементар до потрапляння в міськраду був садівником у мера Черкас? Знову ж таки, його мобільний номер у додатку Getcontact асоційований з такими підписами абонентів: Руслан Бондаренко, Руслан Толя, Ruslan Bondarenko ‘ Co, Руслан Садовник Мэра, Руслан Родич Мера. Родинний зв’язок Руслана Лементаря з мером Черкас підтвердити наразі складно, але те, що вони обидва — вихідці з одного села Лисянка, побічно може і вказувати на це. 

Руслан Лементар має невеликий будинок 70 квадратних метрів у Лисянці, там же має земельну ділянку 0,2434 гектара. До того, як стати чновником Черкаської міськради, єдиним доходом Лементаря у 2023 році була зарплата всього у 12 тисяч 537 гривень, отримана від ФОП його матері — Лементар Тетяни Борисівни, що займається послугами таксі. 

Але при цьому садівник мера тримає вдома готівкою 990 тисяч гривень і 100 тисяч доларів. Цікаво, чи не правда — звідки в садовника такі гроші? І ще один момент. В 2023 році, згідно його декларації, Лементар отримав дохід від відчуження якогось рухомого майна на суму 60 тисяч гривень від Рустамяна Македона Самвеловича — того самого, який купував у братів Бондаренків машину і будинок за завищеними в рази цінами. 

Тобто виглядає так, що Руслан Лементар — ще одна наближена до міського голови Анатолія Бондаренка людина, що явно бере участь в його корупційних оборудках та легалізації його коштів. Що підтверджує нашу гіпотезу, що мер Черкас розставляє на керівні посади в міській раді своїх довірених людей — і не для того, аби вони ефективно керували відділами та управліннями, бо яку ефективність чекати від водіїв та садівників без управлінського досвіду, а для якихось інших справ, скоріше пов’язаних з питанням збагачення міського голови. 

Як міський голова Черкас Анатолій Бондаренко прибирає до своїх рук землі міста

А збагачується Анатолій Бондаренко не лише на численних тендерах, які міськрада віддає компаніям друзів мера, а й на міській землі. Відбувається це дуже просто: спочатку міська рада ухвалює рішення про безкоштовне надання громадянам земельних ділянок, а потім міський голова чи його родичі купують її в цих громадян за копійки, в результаті отримуючи в своєму розпорядженні ласі шматки землі міста, які коштують гарних грошей. 

Так, наприклад, 22 вересня 2016 року, через рік як Анатолій Бондаренко став мером Черкас, міська рада пакетним голосуванням безоплатно віддала декільком громадянам ряд земельних ділянок в елітному мікрорайоні Соснівка, що коштують по ціні 5-7 тисяч доларів за сотку. Загалом було віддано близько 50 соток землі, поділені на 5 ділянок. Серед людей, що їх отримали, були вже відомий нам Григорій Заїчко, друг мера, якого той призначив керівником КП «Челуаш», а також Сергій Заяць. 

Обидва отримали по ділянці в 0,1 гектари,  розташовані поруч. Обидва через два місяці після рішення міськради продали ці ділянки не кому-небудь, а рідному брату міського голови Миколі Бондаренку. І зовсім не за ринковою ціною: ціна договору купівлі-продажу землі Сергія Зайця Миколі Бондаренко склала всього 6425 доларів. Таким чином в руках брата мера опинились як мінімум 100 тисяч доларів, якщо рахувати по нижчій ринковій ціні реальну вартість землі в цьому районі. 

Інші дві ділянки по 1000 квадратних метрів кожна, що також розташовані впритул до ділянок, що вже належать брату міського голови, отримали Тетяна Тебякіна та Вікторія Крітевич. Того ж 22 листопада 2016 року, коли відбулась купівля перших двох ділянок, Тетяна викупила ділянку Вікторії. Примітно, що в рішенні міськради про виділення їм землі що в Тетяни, що у Вікторії був вказаний один і той самий ідентифікаційний номер, що вказує на їх пов’язаність вже з самого початку. 

І, що цікаво, як стало відомо з відкритих джерел, Тетяна Тебякіна виявилась тіткою  Романа Буданцева, заступника міського голови Анатолія Бондаренка. Гарно, згодні? Таким чином 4000 квадратних метрів землі опинились в руках брата та тітки заступника мера Черкас. Не виключено, що власник п’ятої ділянки — Микола Гончар — також пов’язаний з міським головою Черкас, адже договори купівлі-продажу всіх 5 ділянок були оформлені в один день, 22 листопада 2016 року, та одним й тим самим нотаруісом — Фіщук С.О.

Той день взагалі був дуже успішний для Анатолія Бондаренка, бо 22 листопада також його мати, Олена Бондаренко, стала щасливою власницею двох нових квартир площею 64 квадратних метри в новозбудованому ЖК «Сімейний» в мікрорайоні Митниця. Одна квартира площею 143 квадратних метри, друга — 64 квадратні метри. Враховуючи орієнтовну вартість квадратного метру в цьому будинку, придбана мамою мера нерухомість вартує близько 2 млн грн мінімум. 

І це — лише вершина айсбергу. Бо загалом, за підрахунками BlackBox OSINT, мер Бондаренко, користуючись службовим становищем, сприяв виводу з власності міста у власність або оренду своєї родини та близького оточення, а також пов’язаних з ними підприємств, земельних ділянок площею майже 11 гектарів, ринкова вартість яких складає до 1,75 млн доларів США. 

Міська рада спокійно без заперечень віддає родичам та друзям міського голови земельні ділянки в найкращих місцях. Наприклад, ТОВ «Хотей-Торг», що належить рідній сестрі дружини мера Катерині Геращенко, без проблем отримало від міськради чотири земельні ділянки в 2023 та 2024 році в оренду на 49 років. Дві ділянки отримала бізнес-партнер дружини мера Черкас Наталія Буря, що разом з нею є співзасновницею ТОВ «Групінвест Черкаси». Детальніше про кількість виведеної з державної власності землі та імена людей з оточення Анатолія Бондаренка, які її отримали, можна подивитись на схемі нижче. 

Не дивлячись на все це — легалізацію великих сум коштів неофіційного походження, роздачу найласишіх тендерів пов’язаним з мером фірмам, виведення та привласнення великої кількості земель, дивним чином правоохоронні органи досі обходять Анатолія Бондаренка стороною. Єдиний раз, коли вони на нього звернули увагу, був ще у 2018 році, коли Спеціалізована антикорупційна прокуратура відкрила кримінальне провадження щодо незаконного збагачення мера Черкас квартирою, нежитловим приміщенням, гаражем у Черкасах та двома автомобілями на суму в 4,5 мільйони гривень. Але у зв’язку зі скандальним тоді визнанням неконституційною статті 368-2 Кримінального кодексу України, якою передбачалась кримінальна відповідальність чиновників за незаконне збагачення, в березні 2019 року кримінальна справа щодо мера Черкас була закрита.

В будь-якій іншій цивілізованій країні, де громадяни не терплять такого нахабного та відкритого використання чиновником свого службового становища для свого особистого збагачення, Анатолія Бондаренка вже б давно винесли вперед ногами зі свого кабінету. З усіх героїв розслідувань BlackBox OSINT міський голова Черкас видається нам найзухвалішим корупціонером. Складається враження, що йому нічого не заважає займатись дерибаном бюджетних грошей міста та міських земель, будувати на очах містян собі маєтки і досі залишатись при цьому не тільки на посаді, але й в принципі на волі. Сподіваємось, даний текст якимось чином змінить це становище. 

Оперативні інсайди у нашому telegram-каналі. Читати.
Замовити зворотній зв'язок